דלג לתוכן העמוד

להיפטר מהמטרד בלי לפגוע בשפן

עיריית נוף הגליל מבצעת טיפול אינטנסיבי במטרד שפני הסלע שמהווה סיכון למחלות זיהומיות בקרב בני אדם. המבצע כולל הזזת מסלעות בשמורות טבע שמקיפות את שכונות המגורים בעיר על מנת להרחיק את השפנים מבלי לפגוע בהם


שפני הסלע אוהבים לחיות במסלעות ושלא במכוון, מושכים אליהם את זבוב החול, שעקיצותיו גורמות לשושנת יריחו, פצע גדול שדורש אשפוז ממושך ולעתים ניתוחים פלסטיים. הימצאותם של השפנים בשטחים הפתוחים שמקיפים שכונות מגורים ברחבי העיר נוף הגליל, מהווה מטרד של ממש, אולם עד כה, בשל ההוצאה הכספית הגבוהה הכרוכה בהזזת המסלעות, העירייה לא ביצעה טיפול עומק אינטנסיבי שיפתור או לפחות יפחית את הבעיה.

ביוזמת ראש העיר, רונן פלוט, יצאה העירייה השבוע במבצע רחב היקף וראשון מסוגו הכולל, בין היתר, הזזת מסלעות כבדות בשמורות טבע. המבצע מתבצע על ידי המינהל העירוני בראשות לאה ספיר ובאמצעות המחלקה הווטרינרית בהובלת הווטרינר העירוני,
ד"ר עיסאם בריק.

"כמות המסלעות בנוף הגליל גדולה מאוד לנוכח המבנה הטופוגראפי של העיר והסמיכות של השטחים הירוקים לשכונות המגורים", הסביר ד"ר בריק, וציין כי הפעילות שמתבצעת על ידי עיריית נוף הגליל הינה מקצועית, יסודית וראויה להערכה בהיותה ראשונה מסוגה".

התוכנית מתמקדת בשורשי הבעיה – טיפול במסלעות בסמוך לשכונות מגורים. בגלל היקף המסלעות. תהליך זה איננו פותר את הבעיה בפרק זמן קצר ולכן חשוב להמשיך לקדם בנחישות פעילות זו ולהקטין את "משאבי המסתור" לשפנים בעיר. בנוסף לפינוי וריסוק מסלעות, ניתן לבצע כיסוי מסלעות באדמה מבלי לפגוע בשפנים.

ד"ר בריק ציין כי בתוך המסלעות ששפני הסלע מתגוררים בהן, חי לעתים גם זבוב החול, והזיווג בין השניים יוצר מרחב מחיה לטפיל "לישמניה טרופיקה" או בשמו העברי "שושנת יריחו". איך זה קורה? נקבת הזבוב עוקצת את השפן הנגוע. היא זקוקה לחלבון שבדמו לתהליך הטלת הביצים. הטפיל מתפתח אצלה במעיים, וכשהיא מרחפת ומוצאת אדם היא עלולה לעקוץ. לא מדובר בעוד עקיצה עם אדמומיות ונפיחות קלה, אלא בנקודות אדומות שבתוך שבועות יתפתחו לפצע גדול שעשוי לדרוש טיפול בבית החולים, ובמקרים קיצונים גם ניתוח פלסטי שיתקן את הצלקת שנגרמה. "זה פשוט סיוט", מתאר תושב שכונת גבעת ברק, שבנו נעקץ פעמיים על ידי זבוב החול, "כבר שנים שאני מתלונן בעניין ואני שמח שסוף סוף העירייה מרימה את הכפפה ויש טיפול".

הורידו את האפליקציה העירונית לסלולרי שלכם:

Google Play App Store