דלג לתוכן העמוד

יקיר העיר הראשון מקרב העדה האתיופית בנוף הגליל

סמעני פקדה בן ה- 86, פעיל עלייה לשעבר שסיכן את חייו בהברחת יהודים מאתיופיה לישראל, יקבל היום בערב את אות יקיר העיר נוף הגליל יחד עם עוד שישה תושבים


עיריית נוף הגליל מעניקה מדי שנה ביום הולדתה בחג החנוכה את אות יקיר העיר לשבעה תושבים אשר תרומתם ועשייתם הציבורית בולטת ברוח ערכי העיר. רשימת יקירי העיר לשנת 2019 כוללת לראשונה נציג מהעדה האתיופית. סמעני פקדה בן 86 אב ל- 6 וסב ל- 12 נכדים זוכה לכבוד בזכות פעילותו למען עליית יהודי אתיופיה במבצע "שלמה", בגינה ישב חצי שנה בכלא וסולק מעבודתו כמנהל בית ספר באתיופיה.

סמעני נולד לפני 86 שנים בכפר קטן העונה לשם "זוולה" שבמחוז גונדר באתיופיה. בגיל צעיר הוא בלט בכישרון כתיבה ובהיותו ילד נהג לשבת בכניסה לבית המשפט ולסייע בכתיבת מכתבים עבור אנשים שאינם יודעים קרוא וכתוב. בבגרותו סמעני שימש בתפקיד מנהל בית ספר יהודי והוכתר הכפר לאחר שבגופו חילץ את הילדים משריפה שהוצתה בבית הספר על רקע פעילותו הציונית. בשל פעולה הרואית זו הוא סולק מעבודתו ומצא את עצמו ללא מקור פרנסה. בשנת 1982 לאחר מאמצים רבים התקבל לעבודה במשרד החינוך האתיופי בתפקיד איש כספים והיה ממונה על תשלום  משכורות לעובדי המשרד.כעבור שנתיים שוב נרדף בשל פעילותו הציונית לאחר שנודע לשלטונות על היותו מבריח יהודים  למדבר סודן ומשם לישראל.  
סמעני היה אחד הפעילים המרכזיים במבצע העלאת יהודי אתיופיה בשנות ה- 80. הוא נלחם לשחרורם של היהודים שנכלאו בשל פעילותם הציונית ושיחרר רבים מהם בתשלום ערבות.
ב- 1989 על רקע פעילותו הציונית הוא נעצר על ידי שלטונות אתיופיה באשמת הברחת יהודים לישראל ובילה שישה חודשים בכלא בתנאים קשים של חקירות ועינויים .

עם שחרורו מהכלא הוא נבחר על ידי הקהילה באדיס אבבה להוביל את מבצע שלמה והיה איש הקשר של הקהילה עם עובדי השגרירות והישראלית והמשפחות.

 ב- 4 לנובמבר 1992 סמעני עלה לישראל מאז הוא מתגורר בנוף הגליל. לאחר עלייתו לארץ המשיך להיות פעיל ציבור ומנהיג רוחני של הקהילה בעיר והוציא לאור ספר המגולל את  סיפור חייו השזור בסיפורה של העלייה מאתיופיה. "אני מאוד שמח ומודה על הבחירה בי, זה כבוד גדול" הגיב על בחירתו בתואר יקיר העיר. ראש העיר, רונן פלוט, אמר כי "סמעני מייצג בדרך חייו המרתקת ובפועלו הציוני את המהות של קליטת העלייה  – ערך שהינו אבן יסוד בקיומה של העיר נוף הגליל מראשיתה ועד היום".

 

הורידו את האפליקציה העירונית לסלולרי שלכם:

Google Play App Store